تعاونی روستایی نشتیفان در هاله ای از ابهام

تعاونی روستایی به تجمع مردم و اهالی یک روستا در قالب شرکت تعاونی گفته می‌شود که موضوع فعالیت آنها کشاورزی و فعالیت‌های جانبی آن می‌باشد.
مقدمه
از جمله اهداف از تشکیل تعاونی‌ها روستایی تجمیع سرمایه‌ها، تامین نهاده‌های مشترک کشاورزی به صورت عمده و استفاده از تخفیف در خرید آن و هماهنگی و هم افزایی در بازار یابی و فروش محصولات کشاورزی می باشد به طوری که بیشترین سود به کشاورزان که زحمت اصلی تولید محصول را برعهده دارند برسد. متولی دولتی تعاونی‌های روستایی در ایران سازمان تعاون روستایی می باشد که رئیس آن معاون وزیر جهاد کشاورزی می باشد.

اساسنامه سازمان مرکزی تعاولن روستایی ایران مشتمل بر پنجاه و دو ماده و سیزده تبصره به استناد ماده ۳ قانون تشکیل وزارت اصلاحات ارضی و تبصره ۳۰ قانون بودجه سال ۱۳۴۴‌ کل کشور در تاریخ روز چهارشنبه نهم اسفند ماه یک هزار و سیصد و چهل و شش شمسی به تصویب کمیسیون مشترک دارایی مجلسین رسیده وصحیح است.

در نشتیفان هم از اواسط دهه 40 تعاونی روستایی تشکیل وتآسیس وتحت نامهای رهبر و ندای دهقان به فعالیت خود ادامه داده است .
-اولین انتقادی که به این تعاونی از سوی اعضاء در سالهای متمادی مطرح است ولی ترتیب اثری به آن داده نشده این است که اعضای هیییت مدیره و مدیر عامل آن عمری و دایمی بوده و این شبهه مطرح که چون از همین رده پایین تا بالا یعنی وزارتخانه اعضاء در تعیین یا جابجایی آنها دخل و تصرفی ندارند
ازجمله اولین مدیر عامل چه در زمان شاه و چه شیخ یکنفر بوده و تا وفاتش در همین پست مدیرعاملی باقی بود .
-اعضاء تعاونی دهاقین و کشاورزان از همان ابتداء در تعیین اعضا هییت مدیره و مدیرعامل دخل و تصرفی نداشته و هییت مدیره همچون آب راکد تحرکی ندارند و نسبت به انتقادات اعضا هم پاسخگو نیستندشبهه آلودگی و تبانی را دوچندان میکند.
-درطول 5دهه تاکنون محصولی از کشاورزان خرید ننموده تا به بازار مقصد رسانده و دست واسطه گران میادین و دلالان بازار را کوتاه و کل سود تولید را به کشاورزان و اعضایش رسانده باشد.
مثلآ با برنامه ریزی و بازاریابی اصولی در توانشان بوده که کل تولید نهال را در خزانه از کشاورزان خریداری و از یک کانال به بازار مقصد رسانده و به خریدار تحویل نماید.و در این بین دست واسطه گران دلال را کوتاه که با رقابتی کاذب همیشه دسترنج دهاقین را می ربایند.
-از سرمایه اعضاء درمنطقه یا حواشی نشتیفان کارهای تولیدی و بسته بندی لبنیات (شیر و پنیر ماست و کره )و پسته و زعفران و گلدان و جوراب بافی و ژاکت بافی و کارگاه قالیبافی و شمد بافی و ملامین و بلور و استیل و گلخانه و گاوداری و مرغداری و پرواربندی گوسفند وبزو گوساله را هم گسترش نداده تا اعضاء مشغول و دلگرم باشند.
-طی سالهای متمادی پخش رانتی مواد سوختی و توزیع اقلام کوپنی و دخانیات را بدون واسطه در اختیار داشته و از فرایند این فعالیت اقلام وکالای لوازم خانگی اساسی به اعضاء نداده که چشمگیر باشد به همین دلیل شبهه در اعضاء ایجاد که سرمایه گذاری پنجاه ساله این تعاونی کی و پس از چند سال به سود آوری خواهد رسید و بیلان کاری پنج دهه این تعاونی بر اعضاء معلوم نیست.
تاکنون بر اعضاء مشخص نیست که مجوز پخش سوخت که سالها از فعالیتهای این تعاونی بوده به چه دلیل معلق یا لغو گردیده است و در این بین بین شرکت پخش و توزیع مواد نفتی و این تعاونی چه اتفاقی افتاده که به بخش خصوصی واگذار گردیده است در این بین تعلل یا تبانی صورت گرفته که مجوز رانتی سوخت که مربوط به تک تک اعضاء است چگونگی ابطال معلوم نیست
-سود سرمایه بلند مدت پنجاه ساله این تعاونی در کجا مشهود است که خیلی از اعضا در این دهه ها به دیار باقی شتافته و سهامشان مشخص نیست که چگونه بین وارثین انحصار ورثه گردد و خود تعاونی هم در مورد سهام مردگان و زندگان سکوت پیشه نموده است و حاضر به شوراندن این گنداب نیست.
-در مجموع همه فعالیت پنجاه ساله این شرکت تعاونی تا سطح وزارتخانه در هاله ای از ابهام قرار داشته و بدون اجازه اعضاء در مناسبت های حکومتی شاه و شیخ و یا مذهبی و انتخاباتی و حزب حاکمه هزینه و سند سازی گردیده و در گرداب اعتراضات مردمی هم حمایت حکومتی میگردند.

عکس
عکس
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: