مرور اخبار مهم روز

جنگ با جهل دادن آگاهی است
تفسیر مسایل روز
اين بار به مسئله بسيار مهم روز می پردازیم و آن وجود نيرويي به نام داعش است كه ماهيتش بر كسي روشن نيست. وليكن آنچه كه مشخص است به تمامي شاهد شكست استراتزيك جمهوري اسلامي چه در حوزه فرهنگي و چه در سياست داخلي و خارجي هستيم.
اين شكست استراتزيك نه تنها گريبان خامنه اي و جمهوري اسلامي را گرفته است بلكه به نوعي شكست دكترين اوباما نيز محسوب ميشود.
هرچند كه توافقي ابتدايي در مورد داستان اتمي ايران پس از جلسات محرمانه عمان حاصل آمد وليكن بلافاصله با شرط و شروطهايي از جانب نمايندگان سنا و كنگره آمريكا و همينطور لابي هاي پرقدرت اسرائيل و سعودي مواجه گرديد كه عملا قدرت مانور اوباما بسيار محدود نمود و وي مجبور به اخذ موضعي دفاعي گرديد كه متعاقب شكستهاي پي در پي وي در سياستهاي داخلي و خارجي آمريكا بر وي تحميل گرديده بود. وقايع مصر و اخيرا ليبي و جديدا عراق به خوبي نشانگر اين امر است كه بازيگري سعودي و اسرائيل در منطقه بسيار تعيين كننده تر از سياستهاي اوباماست و بالطبع براي سياستمداران آمريكا نيز حفظ اين دو متحد استراتزيك بسيار ارزشمندتر از ايران. سفر اوباما به سعودي و متعاقبا سفر نمايندگان بلندپايه آمريكا به اسرائيل و سعودي ذره اي از سرسختي آنها در قبال تقابل با ايران كم نكرده و اكنون به خوبي اوباما دريافته است كه در مذاكرات با ايران اين دو كشور و كنگره و سنا به چيزي كمتر از برچيده شدن سايتهاي غني سازي. محدود نمودن توان موشكي و خروج نيروهاي ايران از سوريه و لبنان و عراق رضايت نخواهند داد و هرگونه اهمال اوباما در برخورد با ايران وي را مواجه با عربستاني مجهز به موشكهاي اتمي و يا اسرائيلي خواهد نمود كه از ماجراجويي و كشاندن آمريكا به مناقشه ابايي ندارد. لذا در اينجاست كه داستان مذاكرات به بن بست خورده و به قولي سر گاو در خمره گير كرده است.
در سويي ديگر نه چين و نه روسيه چندان تمايلي به حل پرونده اتمي ايران ندارند. روسيه مايل نيست كه ايران مجددا بتواند وارد بازار نفت و گاز گردد و چين نيز مايل به آب كردن بنجل هاي خود در قبال نفت وارداتي ايران است و تا وضع بدينگونه باشد ايران به مانند لقمه اي چرب براي آنهاست.
از جانب ديگر خامنه اي نيز قدرت و جرئت سركشيدن جام زهر را به تمامي ندارد و در اطراف خود سر داراني را مي بيند كه بخش عمده اي از توان اقتصادي و اطلاعاتي و نظامي ايران را در يد قدرت خود دارند و سي و پنج سال است كه مغزشان با شعار مرگ بر آمريكا و وازه شيطان بزرگ آكنده شده و در قبال اين دو جمله به زر و زور و قدرت رسيده اند و مايل به از دست دادن آن به اين آساني ها نيستند و حتي اگر لازم باشد حاضر و قادر به بركناري روحانيون در صدر قدرت هستند كه ميتوان به نوعي آنرا كودتاي نظامي عريان ناميد.
روحاني و دارودسته اطراف وي نيز كه تا حدي به رفسنجاني و طيف عقلاني تر جمهوري اسلامي مرتبط هستند به خوبي به مشكلات و صعوبات و آينده تاريك پيش رو واقف هستند و تلاش مي كنند كه حتي به ازاي واگذاري همه چيز از تبعات اين شكست استراتژيك بگريزند و يا آنرا تقليل دهند.
سوريه به پاشنه آشيل جمهوري اسلامي بدل شده و به باتلاقي تبديل شده كه نيروي انساني و اقتصادي ايران را مي بلعد و پيشنهاد جديد ايران نيز در مورد شراكت در حكومت براي تمامي طيفها در سوريه حكايت از تلاش جهت يافتن راه حلي براي خروج از اين باتلاق بايد تلقي شود.
السيسي در مصر هملا با بستن گذرگاه رفح به محاصره حماس و جهاد اسلامي برخاسته. در ليبي آخرين سناريوهاي براندازي اسلام سياسي در جريان است. در عراق ويراني حكمفرماست و ارتش عراق عملا بي كفايت و در حال نابودي و در بهترين حالت به سه بخش تقسيم خواهد شد اگر السيسي ديگري در عراق ظهور نكند.
سودان كه سالها از خان ايران بهره مند بود رو به عربستان نموده و حوثيهاي يمن نيز تحت فشار ارتش اين كشور. اوضاع در مرزهاي پاكستان نيز خوشايند نيست و تبادل آتش هر چند روز يكبار خبر از وجود آتشي زير خاكستر مي دهد.
تمامي اينها نشانه هايي از شكست استراتژيك جمهوري اسلامي در همه زمينه هاست كه ميرود شالوده كشور را از هم بپاشد.
فرداي ايران در گرو بسياري از اما و اگرهاست وليكن آنچه كه مسلم است دوران دين دولتي و دولت ديني را بايد تمام شده دانست.
اخبار روز در ادامه یادآوری میگردد تا مرور ذهنیات فراهم گردد

تصرف تکریت سومین شهر بزرگ عراق، توسط گروه اسلام‌گرای داعش

در پی سقوط شهر موصل در روز سه‌شنبه، یک افسر پلیس عراق اعلام کرد که شهر تکریت، زادگاه صدام حسین و مرکز استان صلاح‌الدین عراق، نیز به دست گروه تروریستی «داعش» افتاده است. با احتساب شهر تکریت که روز چهارشنبه «به طور کامل» به دست گروه «حکومت اسلامی عراق و شام» با نام اختصاری «داعش» افتاد، این دومین مرکز استان در عراق است که تنها در طی دو روز به دست این گروه تروریستی می‌افتد. به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سرهنگ پلیس، اعضای گروه داعش روز چهارشنبه، ۲۱ خردادماه، پس از تصرف شهر تکریت «صدها زندانی» در زندان این شهر را آزاد کرده‌اند. تعداد این زندانیان حدودا ۳۰۰ نفر اعلام شده است. به گفته این افسر پلیس در شهر تکریت که تقریبا در میان دو شهر بغداد و موصل واقع است، نیروهای داعش روز چهارشنبه از سه جناح شمال و غرب و جنوب به این شهر حمله کرده و آن را به طور کامل تصرف کرده‌اند. گروه داعش از ساعات پایانی روز دوشنبه که حمله خود را آغاز کرده کل استان نینوای عراق به علاوه مرکز آن یعنی شهر موصل به علاوه بخش‌هایی از شهر کرکوک را تصرف کرده است. موصل پس از فلوجه دومین شهر بزرگی است که در ماه‌های اخیر به دست شورشیان افتاده است. این شهر که اکثریت آن سنی مذهب هستند مدت‌ها از مقرهای مهم شبه‌نظامیان اسلام‌گرا محسوب می‌شد
گروه اسلامگرای داعش، دومین شهر بزرگ عراق را به کنترل کامل خود در آوردند.

مقامات دولت عراق روز سه شنبه ۲۰ خرداد اعلام کردند گروه اسلامگرای داعش (دولت اسلامی عراق و شام) که سازمانی است منشعب از القاعده، نیروهای ارتش و پلیس مستقر در شهر موصل مرکز استان نینوا را وادار به فرار کرده و این شهر که دومین شهر بزرگ عراق و مرکز استان نینوا در غرب عراق است را به تصرف خود در آورده‌اند؛ در حمله‌ای سنگین که صدها عضو مسلح داعش از اواخر روز دوشنبه آغاز کرده‌اند، توانستند ساختمان استانداری، مقر فرماندهی نیروهای دولتی و فرودگاه شهر را به تصرف خود در آورند. گفته می‌شود که استاندار نینوا نیز متواری است و هلی‌کوپترها و هواپیماهای نظامی مستقر در فرودگاه این شهر نیز هم اکنون در دست مهاجمان است؛ نوری المالکی نخست وزیر عراق نیز از پارلمان این کشور درخواست اعلان حالت فوق العاده را نموده است.
جهان
شهر موصل و کل استان نینوا عراق به دست شورشیان افتاد

۱۳۹۳/۰۳/۲۰

شهروندان موصل به منطقه خودمختار کردستان عراق گریختند

مقامات عراق اعلام کردند که شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق، و تمام استان نینوا در شمال غرب این کشور به دست شورشیان اسلام‌گرا داعش افتاده است.

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه، ۲۰ خرداد سخنان اثیل النجیفی، استاندار نینوا، را بازتاب داده که در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه، سقوط شهر موصل را تایید کرده و گفته است که نیروهای حکومت عراق از این شهر گریخته‌اند.

هزاران نفر از موصل گریختند
از سویی دیگر، اسامه النجیفی، رئیس مجلس عراق نیز در کنفرانسی خبری اظهار داشت: «کل استان نینوا به دست شورشیان افتاد.»

بر اساس این گزارش، اسلام‌گرایان داعش، دولت اسلامی عراق و شام، کنترل فرودگاه شهر موصل، ادارات دولتی و دو شبکه تلویزیونی را دست گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز از قول یکی از فرماندهان ارشد ارتش عراق این رخداد را تایید می‌کند و می‌نویسد که شورشیان توانسته‌اند استانداری نینوا، فرودگاه و ستاد فرماندهی نینوا را تصرف کنند و متعاقب آن صدها زندانی را از سه زندان نینوا آزاد سازند.

به گفته او، نیروهای ارتش عراق از شرق موصل به سمت غرب رفته‌اند و اکنون که کنترل شهر در دست شورشیان افتاده، آنها نیز شهر از خارج می‌شوند.

موصل پس از فلوجه دومین شهر بزرگی است که در ماه‌های اخیر به دست شورشیان افتاده است. این شهر که اکثریت آن سنی مذهب هستند برای مدت‌ها از مقرهای مهم شبه‌نظامیان اسلام‌گرا محسوب می‌شد.

حمله این شبه‌نظامیان به موصل نیز دوشنبه شب شکل گرفت که به درگیری با نیروهای حکومت عراق و در نهایت عقب‌نشینی ارتش از این شهر انجامید.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که شورشیان بیش از هزار و ۴۰۰ زندانی را از زندان «بدوش» آزاد کرده‌اند که دومین زندان بزرگ عراق به‌شمار می‌رود.

در این حال هزاران نفر از ساکنان موصل نیز به شهرهای کردنشین اربیل و دهوک فرار کرده‌اند.

اما درگیری‌ها در عراق تنها محدود به استان نینوا نیست بلکه شورشیان از پنج‌شنبه گذشته تاکنون عملیات‌هایی در استان‌های بغداد، صلاح‌الیدین و الانبار نیز داشته‌اند.

حکومت عراق زمستان گذشته شهر فلوجه را از دست داد که مسافت کوتاهی تا پایتخت فاصله دارد. در این شرایط خشونت در سراسر عراق به‌طرزی کم‌سابقه شدت یافته است به‌طوری که تنها در یک ماه گذشته بیش از ۹۰۰ نفر کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه آمار کشته‌شدگان در سال جاری میلادی را بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر عنوان کرده است

به گفته سازمان ملل، درگیری‌ها در استان انبار عراق تاکنون حدود نیم میلیون آواره برجای گذاشته است

۱۳۹۳/۰۳/۱۷
آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد درگیری‌های چندماهه در استان انبار عراق منجر به آواره شدن حدود ۴۸۰ هزار نفر شده است.

مقام‌های رسمی عراق، پیش از این، شمار آوارگان انبار را ۴۳۴ هزار نفر برآورد کرده بودند اما آدریان ادواردز، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان در عراق، روز جمعه گفت تعداد واقعی آوارگان بیش از این برآورد است.

به گفته آقای ادواردز، در هفته‌های اخیر گروه‌های مرتبط با القاعده به طور عمدی شکافی در یک سد در منطقه ایجاد کردند، و شمار ساکنانی که از بیم سیل از خانه‌های خود گریختند بسیار بالا رفت.

درگیری‌ها در استان انبار ماه‌ها ست که بین ارتش عراق و گروه‌های مرتبط با القاعده همچنان ادامه دارد.

منوی صدا

جهان
آمریکا «عمیقا نگران» رخدادهای موصل است

۱۳۹۳/۰۳/۲۱

ارتش عقب نشته است و هزاران نفر از مردم در حال گریختن از منطه هستند

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای «نگرانی عمیق» خود را از «رخدادهای ۴۸ ساعت گذشته در موصل، جایی که نیروهای “داعش” کنترل بخش بزرگی از شهر را در دست گرفته‌اند» ابراز کرده است.

به گفته وزات خارجه ایالات متحده شرایط «شدیدا جدی» است.

مقام‌های عراق ۲۰ خرداد گفتند که شهر موصل، و نیز «کل استان نینوا» در شمال‌غرب -بنا به گفته رئیس مجلس آن کشور- در کنترل اسلام‌گرایان گروه «دولت اسلامی عراق و شام (داعش)» قرار گرفته است.

پیش از موصل، فلوجه بود که با هجوم گسترده پیکارجویان اسلام‌گرا، تصرف شده بود.

وزارت خارجه آمریکا ۲۰ خرداد ماه گفته است مقام‌های ارشد هر دو کشور ایالات متحده و بغداد از نزدیک رخدادها را دنبال می‌کنند و در عین حال مقام‌های واشینگتن در ارتباط با رهبران سیاسی گوناگون آن کشور، از جمله اقلیم کردستان، هستند؛ در عین حال از پاسخی قوی و هماهنگ برای عقب راندن ستیزه‌جویان حمایت می‌کند.

واشینگتن همچنین تلاش‌های مقام‌های اقلیم کردستان را برای کمک‌رسانی به شهروندان در منطقه ستوده است.

گزارش‌ها حاکی‌ست که هزاران نفر از شهروندان موصل به شهرهای عمدتا کردنشین اربیل و دهوک گریخته‌اند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا «باید واضح باشد که «داعش» نه تنها تهدیدی برای عراق که خطری برای ثبال کل منطقه است».

حمله به موصل دوشنبه‌شب آغاز شده که به درگیری با نیروهای نظامی عراق و در نهایت عقب‌نشینی آنها از شهر انجامید.

ارتش عراق به سوی غرب آن کشور عقب نشسته است.

از سوی دیگر خبرگزاری‌های ایران بیانیه‌ای را از سوی آیت‌الله سیستانی از سرشناس‌ترین روحانیون شیعه منتشر کرده‌اند؛ آقای سیستانی ضمن حمایت از برخورد با مهاجمان، «نگرانی شدید» خود را از رخدادهای نینوا و مناطق هم‌جوار اعلام کرده است.

وزارت خارجه ایران نیز پیشتر حمله به موصل را «شدیدا» محکوم کرده بود.

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، از پارلمان آن کشور خواسته است تا وضعیت اضطراری اعلام کند.

یک سخنگوی بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز «نگرانی عمیق» او را از شرایط اعلام کرده است

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: