دولت قبل1400میلیارددلار ازنفت‌و‌گاز کشور برداشت کرد

فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم در گفت‌وگو با «تدبیر» مطرح کرد
دولت قبل1400میلیارددلار ازنفت‌و‌گاز کشور برداشت کرد
سیدفاضل موسوی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مردم خدابنده در مجلس هشتم بر این باور است که «محافظه‌کاران هراس این را دارند که برخی مسائل برای مردم روشن شود.»

گروه سیاسی تدبیر،فریبا رحمانی: نتیجه‌ انتخابات 24 خرداد به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد. کسانی که هنوز سوادی قدرت در سر داشتند و تصور می‌کردند هنوز هم می‌تواند رای مردم را کسب کنند. از همان روز روزگار روی خوش به محافظه‌کاران نشان نداد. شاید به همین دلیل است که به هر دری برای برون رفت از این بحران داخلی‌شان می‌زنند.
سیدفاضل موسوی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مردم خدابنده در مجلس هشتم بر این باور است که «محافظه‌کاران هراس این را دارند که برخی مسائل برای مردم روشن شود.»
موسوی که خود در مجلس هشتم عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 بود می‌گوید: «خیلی پیش از آنکه موضوع امیر منصور آریا به وجود بیاید به مسئولان وقت رسما اعلام کردیم که فسادی در حال شکل‌گیری است اما عده‌ای نخواستند که جلوی این اقدام‌ها را بگیرند.»
عملکرد دولت تدبیر و امید، دلیل مانع‌تراشی محافظه‌کاران در مجلس و سیاست خارجی دولت یازدهم مباحثی است که در گفت‌وگوی تدبیر با فاضل موسوی مطرح شد.
در طول هشت سال گذشته و در دوران مدیریت آقای احمدی‌نژاد و اصولگرایان بسیاری از گروه‌های اصلا‌ح طلب یا اجازه کار پیدا نکردند و یا اینکه داوطلبانه حضور جدی در فضای سیاسی نداشتند. پس از انتخابات 24 خرداد و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فضای سیاسی را برای اصلاح‌طلبان چگونه می‌بینید؟
فضا مقدار امیدوارکننده‌تر شده است. البته جو حضور جریان‌های خردمند به صورت واقعی هنوز فراهم نشده است. اما نسبت به سال‌های گذشته بسیار امیدوارکننده است. از سوی دیگر مجموعه جریان‌های اصلاح‌طلب و غیره خودشان را آرام آرام آماده می‌کنند که بتوانند حضور بیشتری داشته باشند.

شما به عنوان یک اصلاح‌طلب آقای روحانی را اصولگرا می‌دانید یا اصلاح‌طلب؟
به عقیده من خاستگاه آقای روحانی جریان اصولگرا است و البته این چیز بدی نیست اما نگاه آقای روحانی درباره موضوع‌های پیرامونی مقداری متفاوت با جریان اصلاح طلب است. دلیل این مساله می‌تواند از معذوریت‌های آقای روحانی باشد یا برداشت‌های سیاسی‌اش. از سوی دیگر در طول سال‌های گذشته برخی حرکت‌های اصلاح طلبان نقص‌هایی داشته است که نتوانسته مثلا یک طیفی از جمله آقای روحانی را به خودش متمایل کند. احساسم این است که حریتی دررفتارهای آقای روحانی وجود دارد که نزدیک به اصلاح طلبی است.

شما می‌گویید خاستگاه آقای روحانی اصولگرایی است از سوی دیگر پنج وزیر کابینه دولت ایشان نیز اصولگرا هستند. سوال اینجاست که نگرانی برخی گروه‌های محافظه‌کار به خصوص در مجلس نهم چیست؟ در واقع از همان روز نخست کار دولت بهانه‌ها در مجلس برای استیضاح وزیران آغاز شده است. آنان از چه چیزی نگران هستند؟
جریان غالب اصولگرایی مخالفتی با آقای روحانی ندارند. اما مخالفان هم عده زیادی نیستند. چون در اقلیت هستند داد می‌زنند و چون شکست جدی و اساسی در انتخابات خوردند می‌خواهند صدایشان را رسا کنند که مثلا بگویند ما هستیم. در واقع نیستنید. طیف سیاسی که کنار مردم نباشد وجود خارجی ندارد.

یعنی این کارها همه نوعی تلافی شکست در انتخابات است؟
بخشی از این موضوع به تلافی و یا انتقام بازمی‌گردد. چون آقایان در انتخابات 24 خرداد شکست خوردند، هراس دارند که دوباره این شکست در مقاطع دیگری تکرار شود. داد می‌زنند که سهم بخواهند. سهم هم دارند مگر کم است. چند درصد از جامعه و مردم با آقایان هستند و این همه کرسی و مناصب مختلف در اختیارشان است و حتی تعدای از وزیران روحانی از اصولگرایان هستند. اما واقعیت این است که اصولگرایان واقع بین، حقیقی و دلسوز شاید به دولت نقد داشته باشند اما مخالفتی با آقای روحانی ندارند اما این تعداد اندک که داد و بیداد می‌کنند و به خاطر یک دستمال می‌خواهند یک قیصریه را آتش بزنند، مشکل آنان جای دیگری است. آنان نمی‌خواستند کسی که جریان اصلاح‌طلبی و تحول خواه از او حمایت می‌کند به کرسی ریاست جمهوری برسد.

منظورتان حمایت هاشمی و خاتمی از روحانی بود؟
بله دقیقا. ببنید اگر آقای هاشمی و آقای خاتمی از آقای روحانی حمایت نمی‌کردند به طور قطع امروز این همه با مخالفت محافظه‌کاران و موانع تراشی آنان مواجه نبودیم. در دورانی که این جریان سیاسی قدرتمند (اصلاح‌طلبی) حمایتی از آقای روحانی نداشت ما شاهد بودیم که هر جا آقای روحانی سخنرانی دارد تعداد کثیری از همین آقایون پای صحبت‌های ایشان می‌نشستند. اما موضع گیری‌ها و سر و صداها از زمانی آغاز می‌شود که جریان اصلاح‌طلبی حمایت خود از آقای روحانی را در انتخابات اعلام می‌کند. این موضوع در مناظره‌ها بسیار مشهود بود. درواقع ممکن نیست محافظه‌کاران بتوانند حضور یک جریان ریشه دار و خردمند در جریان انتخابات را بربتابند. از همان جا بود که نقدها، تحلیل‌ها و شبنامه‌هایی علیه آقای روحانی منتشر کردند.

سیاست خارجی و مساله هسته‌ای یکی از مهم‌ترین مسائل مناقشه مجلس با دولت است. بیشتر نمایندگانی که امروز مسائل هسته‌های و مذاکرات برایشان اهمیت پیدا کرده در دوره محمود احمدی‌نژاد بر خلاف عدم دستیابی به حتی یک دور از مذاکره سکوت کرده بودند. دلیل این تناقض رفتاری محافظه‌کاران چیست؟
ابتدا باید این نکته را بگویم که در حال حاضر در جریان هسته ای مذاکره‌کنندگان و آقای روحانی از ب بسم الله تا آخر با رهبری هماهنگی می‌کنند. اما برخی گروه‌ها می‌خواستند یک سری مسائل به نام خودشان تمام شود، اما از سر تقدیر، اقبال و یا شانس قرعه به نامشان در نیامد و این زمینه در دولت یازدهم فراهم شد. چون دیدند برای خودشان فراهم نشده حالا نگران هستند.

نگرانی از چه چیزی؟
ازاین نگرانی دارند که اگر موفقیت‌ها در دولت یازدهم جامه عمل به خود بپوشاند آقایان از حضور در قافله سیاسی یک عقب ماندگی را باید تحمل کنند.

خب سئوال من اینجاست که در دروه قبل این ها کجا بودند؟
اجازه بدهید من ابتدا موضوعی را بگویم. هزینه‌ای که دولت‌های نهم و دهم به کشور تحمیل کرده به سادگی قابل جبران نیست. همین آقایان با علم به اینکه دولت‌های نهم و دهم قانون گریزی می‌کند و اطاعت پذیری از مجموعه نظام در غالب‌های مختلف برایش سخت است چنان لی‌لی به لالای دولت می‌گذارند که این در اواخر عمر دولت بسیاری از همین آقایان با جرات نمی‌کردند به رئیس دولت نهم و دهم اشاره‌ای داشته باشند. بر اساس اطلاعاتم بیش از هزار و 400 میلیارد دلار از ذخایر نفت وگاز کشور در آن هشت سال برداشت شده است و هنوز جریان وظیفه شناس متعهد ودلسوز باور پنداری نیست که بگوید این حجم نقدینگی که از چاه‌ها برداشت کردند، این حجم که در حوزه‌های مختلف گرفته شده و شرکت‌هایی که از بیت المال فروخته شده است اینها چقدر بر اساس اصول و قانون برای کشور هزینه شده است. ببینید اصلا مساله ساده‌ای نیست اما کسی نیست که پاسخگو باشد.

این عدم پاسخگویی در حوزه نظارت است؟
بله چون در حوزه نظارت آقایان به نفع‌شان نیست، چون خودشان باید پاسخگو باشند. به همین دلیل می‌خواهند از کنارش بگذرند. چون این هزینه‌ها هیچ خروجی برای کشور نداشته است. همین که آقای روحانی در برخی از سخنرانی‌هایش به بعضی فسادها اشاره می‌کند، خوف این را دارند که این مسائل را مردم دقیق بدانند که چه هست. در حالی که مردم با کسی رودربایستی ندارند و آنان به موقع قضاوت می‌کنند. اما محافظه‌کاران فرار به جلو می‌کنند. اشتباه هم دارند می‌کنند. مردم ما هر اندازه که باهوش هستند گذشتشان هم زیاد است بنابراین بهتر است هر کسی صادقانه بیاید و بگوید که چه کرده است. اشتباه هم کرده مردم ما می‌پذیرند. اما اگر مسئولان دلسوز بیایند و افشا کنند مردم دیگر قبول نمی‌کنند.

مثل این که می گویند فساد بابک زنجانی در دوره اصلاحات و سازندگی رخ داد.
این جمله را آقای خاتمی به من گفتند که اگر یک بخشدار من سرسوزنی خلاف می‌کرد امروز پوست من را می‌کندند. ممکن نبود این‌ها آرام بنشیدند یعنی انقدر آقای خاتمی مطمئن بود که مجموعه دولتش خطا نمی‌کند. آن موقع امثال بابک زنجانی و منصور آریا چقدر سن داشتند که وارد کار اقتصادی شدند که آن را به دوران سازندگی ربط می‌دهند. در دولت آقای احمدی نژاد کسی بود که مسئولت ویژه داشت که پرونده اش را به کمیسیون اصل 90 آوردیم جالب این بود که او از جایی نامه آورد که در 10 سالگی حضوردر جبهه داشته است. در این صورت پس امثال آقای بابک زنجانی حتما از 10 سالگی وارد کار اقتصادی شدند. در دوران آقای هاشمی از پفک مردم تا پیکان سهیمه برای همه وجود داشت یعنی همه چیزی سر سفره شان داشتند. آنچه که امروز آقایان نگرانش هستند این است که مسائل باز شود. البته ما نقد هم داریم اصلاحاتی هستیم اما نقد هم داریم به خودشان هم گفتیم. در مورد پرونده امیرمنصور آریا کمیسیون اصل 90 خیلی قبل تر به مسولان آن حوزه رسما اعلام کرد.

آقای موسوی همیشه در مورد بیشتر پرونده‌های این چنینی تا موضوع افشا می شود عده‌ای می‌گویند ما از قبل هشدار داده بودیم.
نه کمیسیون اصل 90 رسما اعلام کرد. اما متاسفانه جاهایی که باید رسیدگی می‌کردند نتواستند یا نخواستند رسیدگی کنند. آنقدر طولش دادند تا آن فساد ایجاد شد. ما اطلاعات زیادی داشتیم اما آنقدر صداقت داشتیم که حاضر بودیم با کسانی که تخلف کردند برخودر کنیم و با بقیه کاری نداریم.

موضع کنونی دولت نسبت به انتقادها در حال حاضرسکوت است. فکر می‌کنید واکنش دولت به این تندروی‌ها چه باید باشد. اساسا آیا عکس‌العمل یا پاسخی از سوی دولت باید صورت بگیرد؟
کسی که جایگاهی ندارد، برای آن که نشان دهد موقعیتی دارد جنجال می‌کند. به نظر من آقای روحانی در این موارد جزئی اصلا نباید وارد شود. آقای ظریف خیلی شفاف همان موضعی را که در مجلس خبرگان گرفت را بگوید، تمامی وزیران نیز بیایند بگویند واقعیت کشور چگونه است. مردم صاحب کشور هستند در صورتی که بیگانگان خیلی از اعداد و ارقام کشور ما را می دانند آنوقت چرا مردم نباید اطلاع داشته باشند. اگر قرار است مردم سختی‌ها را تحمل کنند و جانفشانی کنند چرا نباید اطلاع داشته باشند. خیلی از کارها جواب نمی خواهد. دولت نباید وقت خود را صرف این مسائل جزیی کند. دانشگاهی‌ها باید پاسخ این تندروی‌ها را بدهند و دولت هم باید از اظهار نظری که در چارچوب قانون باشد حمایت کند. اینها می‌خواهند کاری کنند که دولت را ناتوان، ضعیف و فشل جلوه دهند.

یکی از بزرگترین‌ نگرانی‌های این روزهای محافظه‌کاران از دست دادن کرسی‌های مجلس دهم است. به نظر شما آیا آنان جایی در مجلس آینده دارند؟
آدم عاقل در حال حاضر درباره این موضوع اظهار نظر نمی‌کند. اگر مردم با نشاط به پای صندوق رای بیایند جریانی که خیلی خیلی سنگ نظام را برای کسب قدرت و نه برای ادای وظیفه به سینه می‍ زند قطعا جایی در فضای جامعه ندارد. اگر جریان اصولگرایی مدعی اصول است بدانند که یاران علی برای سمت جامه نمی دریدند و دست به هر کاری نمی‍‌زدند. به طور قطع در یک وضعیت منطقی و حضور قابل توجه مردم موفقیت جریان تندرو خیلی کم خواهد بود. مردم درباره نمایندگان قضاوت می‌کنند و خواند گفت چه جایگاهی دارند. حالا فردی خواسته یا ناخواسته با هماهنگی یا بدون هماهنگی به ایران میاید و با چند نفر دیدار می‌کند اگر ما معتقدیم در کشور بر اساس چارچوب‌های قانونی عمل می‌کنیم نگرانی‌مان برای چیست. اینکه آقایان آن قدر نگران و ناراحت هستند واقعیتش این است که امروز نظرسنجی ها نشان می‌دهد ریزش قابل توجهی را جریان افراطی که خودش را منسوب به اصولگرایی می‌داند خواهد داشت به طوری که به نظر میاید که صندلی و کرسی در آینده نداشته باشند.
مطالب مرتبط
مردم‌ کرسی‌های مجلس‌دهم‌ را به‌»جبهه‌پایداری»نمی‌دهند
آرزوهای اصلاح طلبان در سال 1393
محافظه کاران سال 93 را چگونه می گذرانند؟
افراطی‌ها قسم‌خورده‌اند تالحظه آخر مقابل دولت بایستند
دولت مقابل تندروها باید محکم بایستد
کوهکن: ریشه اختلاف مجلس و دولت، اصلاح طلبان هستند
«جبهه پایداری» ها «اصولگرا نما» هستند
استیضاح «ظریف» به نتیجه نمی رسد
آیت الله مصباح می خواهد شکست درانتخابات را جبران کند
افراطیون، هدایت اصولگرایان را در دست گرفته اند
روحانی:معضل فساد در کشور بسیار بزرگ است
سفر مقام‌های ایرانی به ترکیه برای استرداد اموال»ضراب»
میلیاردها دلار پول نفت هرگز به خزانه بازنمی‌گردد
240 هزار حساب دولتی غیر رسمی وجود دار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: