جنگ با جهل دادن آگاهی است ، تراژدی جاری استحمار و استعمار در خاورمیانه

ولایت شیعی یا خلافت سنی؟ مساله این است

قاسم سلیمانی در عراق ۱۵/شهريور/۱۳۹۳

گاه تصاویری از او در میدان‌های جنگ سوریه و عراق منتشر می‌شود. آخرین بار او را در صفوف مبارزین شیعه عراقی در آمرلی دیده‌اند اما هنوز اصالت این تصاویر تایید نشده است. قاسم سلیمانی«می‌جنگد تا شهید شود».
بیشتر بخوانید
مادح نظری-خودنویس: این گزارش درباره حضور یک نیروی جهادی شیعه ایرانی در خاورمیانه که پرچم‌دار سیاست خارجی ایران در منطقه و نماینده مستقیم خامنه‌ای رهبر ایران که خود را امیرالمومنین مسلمانان جهان می‌داند است. همچنین در ادامه تلاش می‌شود تا تقابل جبهه اسلامیان جهادی تندرو سنی برای تشکیل خلافت اسلامی به رهبری ابوبکر البغدادی با نیروهای برون مرزی سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران از فاصله‌ای نزدیک‌تر و در یک کلوزآپ واقعی نشان داده شود.

***

شکست حصر آمرلی

در روزهای اخیر تیتر «محاصره آمرلی شکسته شد» یکی از اخبار مهم رسانه‌های جهان بود. نیروهای پیشمرگه کُرد، ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه طی عملیاتی با پشتیبانی حملات هوایی جنگنده‌های ارتش آمریکا، موفق به شکت حصر دو ماهه آمرلی توسط شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) شدند.

برخی از رسانه‌های سنی مخالف سیاست‌های جمهوری اسلامی، بر این باورند که سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر توانسته لشکری متشکل از ده‌ها گردان از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه را در عراق تشکیل دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این سردار جهادی نیروی قدس ایران، توانسته است نیروهای پیشمرگه کُرد و ارتش عراق را راضی کند که در کنار لشکر شیعی او با نیروهای داعش مقابله کنند.

گفته می‌شود حزب‌الله عراق، ارتش امام مهدی عراقی، گردان ذوالفقار، عصائب اهل حق، ابوالفضل العباس، جیش‌المختار، گردان‌های روز موعود، جیش‌المهدی، گردان عمار بن یاسر عراقی و گردان المحمد عراقی از مهم‌ترین گروه‌های نظامی هستند که زیر نظر فرماندهی سپاه قدس، در ایران و عراق آموزش‌های نظامی دیده‌اند و توسط این فرماندهی سازمان‌دهی شده‌اند.

کماکان در جنگ

در رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران و بعضا وابسته به سپاه پاسداران این کشور آمده است که خامنه‌ای چهار مرتبه سردار قاسم سلیمانی را شهید و شهید زنده خطاب کرده و درباره او و همرزمانش گفته: «خدای متعال می‌خواست این‌ها زنده بمانند و برکات‌شان برای کشورشان و دنیای اسلام ادامه پیدا کند.»

اخیرا نیز حرف و حدیث‌های تایید نشده از برکناری این سردار قدیمی سپاه پاسداران از پست فرماندهی سپاه قدس در رسانه‌ها منتشر شد که با انتشار تصاویر و ویدیوی جدید سلیمانی در آمرلی صحت آنها از حیز انتفاع افتاده است.

برخی بر این باورند که در عراق و در خط مقدم جبهه جنگ با داعش، مسوولیت‌های مهم‌تری به سلیمانی داده شده است. آنها می‌گویند او ماموریت دارد برای محافظت از پروژه هلال شیعی در خاورمیانه بجنگند. منظور گویندگان هلالی متشکل از شهروندان شیعه است که از ایران آغاز می‌شود و با عبور از عراق و سوریه، به مرزهای دریای مدیترانه می‌رسد.

شهید زنده!

خامنه‌ای پیش‌تر در سال ۷۶ و در دیدار اعضا و مسوولان ستاد برگزاری کنگره بزرگداشت سرداران و ۸ هزار شهید استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان خطاب به سردار سلیمانی گفته بود: «خود شما هم که آقای سلیمانی باشید در نظر ما شهیدید. شما شهید زنده هستید. بله، شما هم شهیدید. شما بار‌ها در میدان جنگ به شهادت رسیدید.»

اکنون سلیمانی این شهید زنده در عراق است. وی برای تحقق آرمان‌ رهبری امیرالمومنین شیعه‌اش خامنه‌ای، بر سراسر جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند. او هیچ ابایی از کشته شدن و البته شهیدسازی ندارد.

این سردار قدیمی سپاه پاسداران از دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق تا به امروز در راستای تحقق اهداف جمهوری اسلامی در منطقه و در معنای عام کلمه در جهان می‌کوشد و با وجود شهید کردن همرزمان و نیروهای جهادی شیعه و مردم عادی، خودش هنوز شهید نشده و اکنون نیز در حال پیش بردن برنامه‌های عملیاتی سپاه قدس در خاورمیانه است.

او در میان شخصیت‌های مذهبی شیعه در منطقه هم نفوذ زیادی دارد. در یکی از دفاعیه‌هایی که بر منبر نماز جمعه بغداد در سال پیش انجام شد، شیخ جلال‌الدین الصغیر در یکی از نمازهای جمعه درباره این سردار سپاه می‌گوید: «قاسم سلیمانی تنها مشکلی که دارد این است که اگر رعب و وحشتی در دل اسرائیلی‌ها وجود دارد قاسم سلیمانی عامل آن است، اگر آمریکا به مشکلی در منطقه برخورد کرده است بدانید اسم قاسم سلیمانی در میان است.»

حضور موثر در سطح برنامه‌ریزی عملیاتی

همکاری نظامی ایران با ارتش عراق، شبه نظامیان شیعه و پیشمرگه‌های کُرد آن‌گونه که رویترز به نقل از برخی منابع شیعه اعلام کرده است هم‌اکنون در سطح برنامه‌ریزی عملیاتی پی‌گیری می‌شود.

این همکاری‌ها ابتدا در سطح مشورت نظامی بود. در سطح دوم به اعطای تسلیحات ارتقا یافت‌. در سطح سوم به حمایت آتش توپخانه در اطراف جلولا انجامید که ویدیوهای موجود نشان می‌دهد هم خود آتش‌بارها و هم خدمه‌ی توپخانه ایرانی هستند.

مرحله چهارم این همکاری که برنامه‌ریزی عملیاتی نام گرفته است؛ در واقع شامل جمع‌آوری اطلاعات رزمی و سپس تبدیل این اطلاعات رزمی به طرح عملیاتی و در نهایت مشارکت فرماندهی در اجرای آن است.

با توجه به اینکه فرماندهی عملیات آمرلی با هادی عامری (هادی فرحان عبدالله العامری ملقب به ابوحسن) رییس سازمان بدر (قوات‌البدر سابق) بود، طبیعی است که امکان همکاری تیم‌های طراحی عملیات عراقی و ایرانی در عملیات آزادسازی آمرلی از محاصره بالا بوده است؛ زیرا هادی عامری در دوران جنگ ایران و عراق خود از فرماندهان تیپ زیرمجموعه لشکر بدر بود.

به نظر می‌آید مجموع این تحولات به علاوه تصویر جدید منتشر شده از سردار قاسم سلیمانی در کنار یکی از نیروهای شبه نظامی شیعه از سویی و انتشار ویدیوی شادی و پایکوبی این سردار سپاه قدس از سوی دیگر، ساختگی بودن شایعه برکناری وی از مسوولیت پرونده عراق را در ساختار قدرت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد.

برخلاف تمامی ادعاهایی که رسانه‌های وابسته به سپاه درباره ترس آمریکا از قدرت این سردار سپاه در منطقه و حتی جهان می‌کنند، و پوشش اخبار جهانی درباره فعالیت‌های سپاه قدس و شخص سلیمانی به عنوان فرمانده را تخریب این چهره نظامی و جهادی شیعه ایرانی عنوان می‌کنند؛ به نظر می‌رسد حوزه اختیارات و میدان مبارزه بیشتری از طرف حاکمان ایران به خصوص خامنه‌ای در اختیار وی قرار گرفته و با انتشار تصاویر سلیمانی در آمرلی بار دیگر پرده از واقعیات گام‌های بعدی جمهوری اسلامی در خاورمیانه برداشته شد.

تقابل دو جهادگر شیعه و سنی

سردار سلیمانی در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ به عنوان چهاردهمین سرلشکر جمهوری اسلامی ایران، از سوی خامنه‌ای فرمانده کل قوای ایران، به درجه سرلشکری رسید.

او دو سال پیش در پاسخ تهدید‌هایی مبنی بر ترور وی از سوی نیروهای آمریکایی گفت که عاشق شهادت است و تاکید کرده بود: «این تهدید نیست، کمک به شوقی است، برای فرزند دورافتاده از مادر، هزاران نفر در شوق شهادت اشک می‌ریزند. در پاسخ به افرادی که فکر می‌کنند با تهدیدها رعب بر ما حاکم می‌شود، می‌گویم خداوندا شهادت در راه خودت را به دست دشمنان دینت، نصیب من بگردان.»

در آن سوی جبهه نیز نیروهای دولت اسلامی (داعش) به رهبری ابوبکر البغدادی قرار دارند که فریاد هل من مبارز می‌دهند و برای گسترش خلافت اسلامی از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کنند.

نمونه‌های زیادی از قتل عام و کشتار و عملیات‌های انتحاری نیروهای گروه دولت اسلامی، از سربازان سوری، سربازان ارتش عراق، نیروهای جهادی دیگر، نیروهای پیشمرگه کُرد، مردم غیرنظامی سوریه و عراق و همچنین نسل‌کشی اقلیت‌های دینی همچون ایزدیان، مسیحیان و شیعیان و همچنین تصفیه نژادی کُردها و ترکمان‌ها و آشوری‌ها و ایزدیان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و با دخالت‌های ایران در شکست حصر آمرلی احتمال آن می‌رود که تصاویر سر بریدن پاسدارهای ایرانی و نیروهای ویژه سپاه برون مرزی قدس، از این پس به آرشیو فیلم‌های آنان اضافه شود.

به نظر می‌رسد تقابل این دو گروه جهادی شیعه و سنی در عراق، سرآغاز شروع جنگی فرسایشی در منطقه خاورمیانه و ماجراجویی‌های غرب و شرق در میانه این جنگ باشد.

با توجه به حضور نظامی ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی در آمرلی، برخی در ایران بر این باورند که در صورت متوقف نشدن نیروهای داعش، قطعا پیشرویی‌های این گروه این بار به سوی ایران متمایل می‌شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: