تاراج معادن سنگان و تخریب زیست محیطی در خواف

بحث محیط زیست تاکنون از کانون توجه مدیران کشوری مورد غفلت قرار گرفته و برای همین هم در حوزه محیط زیست با مشکلات زیادی از جمله، بحران آب، آلودگی هوا، حفاظت از خاک، رها کردن فاضلاب‌های صنعتی در محیط زیست، شکار بی‌رویه وحوش ،خشکیدن تالاب های بزرگ ، هورالهویزه ،هورالعظیم، هورالحمار و هور مرکزی و رودخانه های سراسر کشور و دریاچه های هامون و بختگان و رضاییه و تخریب جنگلهای شمال وزاگرس و گسترش کویر و بیابانهاو…مواجه هستیم. ولی در چند سال گذشته که این معضلات گریبانگیر خود پایتخت نشینان گردیده انگیزه بررسی این مشکلات وجود دارد که لازمه اش انعکاس آن از مبادی مربوطه و نمایندگان مجلس میباشد.
★بنابر اطلاعات واصله از نشتیفان اواخر هفته گذشته منطقه خواف را توفان شدید شنهای روان در نوردیده که روز را به مثابه شب تاریک گردانیده و هنوز هم اهالی منطقه به تنظیف و رفت و روب و جمع آوری خاکروبه ها مشغولند.
images (9)
که بدینوسیله بایستی برای مقاومت و تحمل مشکلات ناشی از طوفان شن در اکثر ماههای سال بآنان خسته نباشید گفت که با تحمل مشکلات و عوامل عدیده طبیعی و در دهه های اخیر مصنوعی و تهاجمی از تاراج استخراج بی رویه معادن سنگان در تمام سال گریبانگیرشان گردیده و فقط از عوامل بحران ترافیک و تصادف و تخریب و تاراج منابع خدادادی و زیست محیطی و امراض ناعلاج تنفسی سهمیه یارانه ای اجباری و بدون چون چرای کلیه ساکنان خواف و پایین دست سهم بسزایی داشته اما از منابع بجای مانده از اجداد نیاکان فقط ازمشاهده چپاول آن توسط تعداد معدودی سهم میبرند نه از مزایای اقتصادی حاصله از آن….
☆ عوامل ناخواسته رنجش روحی روانی و جسمی شهروندان روستایی و شهری شهرستان خواف که باعث ایجاد بیماری تنفسی می‌گردند در تسریع روند بیماری‌های تنفسی نقش بسزایی دارند[ همین آلودگی هوا و ریزگردهای معلق آن ، آلودگی هوا با ذرات ریز غبارهای صنعتی (مانند غبارهای ناشی از دینامیت و انفجارات معدنی، آهن ، آزبست و سیلیس که موجب بیماریهای آزبستوزیس ، سیلیکوزیس میگردند )علاوه بر آن سيدروز چشمی، سرطانهاي پوست، کيسه بيضه، حنجره، برونشها و مثانه ها،هپاتيت ،توبرکولوز(بيماري شديد ريوي)،علائم ناشي از آلودگي به عنصر،تشنج،رنگ ديد افراد به سمت سياهي يا قرمزي ميل مي کند،ناراحتي چشم،دردهاي غيرعادي،اسهال و استفراغ )] که باجبار راهی مراکز درمانی ونهایت اعزام به مراکز شهرستان و استان و نهایت محکوم به مرگ میگردند.
☆مشکلات دیگری که تجمع بیش از حد این عناصر در بدن انسان انجام می دهد، تولید مشکلات عصبی در کهن سالان و تضعیف قوه آموزشی در اطفال می باشد. همچنین این عناصر بیشتر اطفال را در رحم مادر مورد حمله قرار داده و ایشان را پیش از تولد معیوب ساخته میزان موالید اطفال معیوب و سقط های جنین و تولد اطفال مرده را در میان مردمانی که در اطراف و نواحی معدن زندگی می نمایند افزایش می دهد
ImageHandler
☆در واقع به هر اندازه که مقدار زیاد مواد معدنی استخراج گردد به همان اندازه مقدار این عناصر در خاک ، هوا ، آبهای جاری و آبهای زیر زمینی افزایش می یابد و میزان مرگ و میر از این نگاه بیشتر شده، تعداد اطفال معیوب در جامعه اضافه تر گردیده و بیماری های سرطانی و امراض صعب العلاج کثرت می یابد. این یکی از خطرات بزرگی است که در نتیجه استخراج معدن بوجود می آید.
☆از آنجایی که خواف یک منطقه صنعتی نبوده و فعالیت پروژه های معدنی به مقیاس معادن سنگان خواف برای مردم منطقه بیگانه بوده ، مردم با اثرات مواد شیمایی حاصله از معدن آشنایی ندارند و تجربه ناشی از صدمات آنها را به صحت و محیط زیست شان آگاهی ندارند، لذا تلفات انسانی چه در داخل معدن و چه در مناطق اطراف آن به مراتب زیاد خواهد بود. هنوز اطلاع کافی از اثرات مخرب آن برمنابع آب های سطحی و قنوات و سفره های زیر زمینی و زمینهای زراعی و کشاورزی و باغات نداشته و اطلاع رسانی لازم تاکنون که صنایع استخراجی فعال گردیده و باعث فروکش کردن و نزول 4متری آب های زیر سطحی گردیده و در آینده هم که صنایع پالایشی در حال احداث راه اندازی شود تمام قنوات فاقد آب و باغات خشک و دامداران و کشاورزان بیکار خواهند شد و چون آب در چرخه استخراج و پالایش تصفیه و مجددآ به کار گرفته نمیشود علاوه بر اینکه با کمبود آب مواجه خواهیم بود بایستی برای پروژه های به این وسیعی از خارج از منطقه یا کشور همجوار واردات آب انجام و ماحصل موضوع پسآب های سمی و آلوده صنعتی اکو سیستم زیستی فعلی منطقه را نابود خواهد ساخت .
★بنابراین به مدیران غیر بومی هم بایستی دست مریزاد گفت که تاکنون کنکاش لازم نرم افزاری و سخت افزاری برای مقابله معضلات فوق بحد کافی و وافی نیندیشیده و جهت دفع و مهار بلایای طبیعی همچون رانش زمین ، زلزله ، سیل ،طوفان، تثبیت و مهار شن های روان و بیابان زدایی که سالیان متمادی گریبانگیر مردم منطقه خواف میباشد و فیلتر گرد و خاکهای مصنوعی ایجاد شده از کاویدن زمین و تخریب محیط زیست و انفجارات معادن سنگان نه فضای سبز کافی ایجاد و نه درخت و بوته کاشته و نه جهت تثبت شن های روان مالچ پاشی نموده اند و نه برنامه مشاوره یا مطالعه و مقابله با این معضلات در دستور کار آنان است.به همین مناسبت بررسی و پژوهش و یادآوری و ارایه راهکارهای پیوست توسط شاه شجاع نشتیفان به کرات انتشار که امید است مثمر ثمر و منتج به نتیجه گردد.
10711101_741449889254128_6665942496298709913_n
☆ فقد آموزش صحیح در استفاده از منابع حیاتی، خالی بودن محتوا در برنامه‌ریزی، بهره‌وری از طبیعت در کنار تصمیمات غلط و بدون پشتوانه، سرانجام طبیعت ستیزی در ایران را رقم زده است. بی‌توجهی به ساختار آموزشی کشور در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان از سوی آموزش و پرورش و حتی در مقاطع بالاتر در دانشگاه، به مفهوم حفاظت از محیط زیست و به معنای دفاع از حیات طبیعی، خلأ آتشی بر جان جنگل‌ها، عطشی بر لب دریاچه‌ها و گلوله‌ای است بر پیکر حیات‌ وحش ایران، که همه و همه هر روز به شکلی تراژیک در حال تکرار است.
☆ بررسي طرح تحقيق علمي مستند به منظور بررسي علل وقوع اين طوفانها و داده های دریافتی در بخشهاي مختلف هواشناسي، از جمله بررسي شرايط دمايي (در تاريخ وقوع طوفانها ) همچنين شرايط دمايی که سبب پيدايش اختلاف فشار و در نتيجه وزش طوفان مي­شود و شرايط رطوبتي منطقه ، ميزان و شدت باد و طوفان و نزولات آسماني و مطالعات زميني مورد نياز، لازم است .
☆ تأسيس يك مركز تحقيقاتي ويژه براي جستجوي تكنيكها و روشهاي علمي و عملي كنترل شن و پايش مداوم شرايط آب و هوايي و بررسي دقيق تغييرات زيست محيطي منطقه ضروري به نظر مي رسد.
☆استفاده از نانو تکنولوژی در تثبیت شنهای روان – هم اکنون دانشمندان ایرانی دانش استفاده از نانوتکنولوژي را در اختیار داشته و پليمري تولید نموده اند که قادر به تثبيت شنهاي روان است .سازمان جنگلها و مراتع به عنوان مجري و شرکت «زيست پالايش زمين» به عنوان توليد کننده اين ماده معرفي و اين طرح که با همکاري دانشگاه تهران شروع گردیده با طراحي شبکه پليمري و واکنش ذرات يوني قادر به تثبيت شنهاي روان است.
☆ استفاده از تجربيات قدیمی تر ايران در استفاده از مالچ نفتي براي تثبيت ماسه هاي روان كه قبلا در مناطق جنوب مانند اطراف چاههاي نفت و گاز و يا اطراف فرودگاههاي كشور یا مناطق جنگی بكار گرفته می شده است،
☆فعال و ایجاد نمودن نهاد های ناظر مردمی بر محیط زیست
☆ ایجاد فضای سبز، بیابان زدایی با کاشت درختچه و بوته های مقاوم و احداث باغ ، توسط بخش خصوصی به شرط تملیک درختکاری از نوع قطره ای برای درختان مثمر ثمر با عمر طولانی ،عناب ، گردو ، پسته ، زرشک ، زالزالک ، انار و انجیر…. افزایش نهالکاری و درختكاري به عنوان راهکار بلند مدت نیز می تواند مد نظر قرار گیرد
♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡
ما برای آنکه ایران خانه‌ی خوبان شود
رنج دوران برده ایم
ما برای آنکه ایران گوهر تابان شود
خون دلها خورده‌ایم
ما برای بوییدن بوی گل نسترن
چه سفرها کرده‌ایم
ما برای نوشیدن شورابه های کویر
چه خطرها کرده‌ایم
ما برای بوسیدن نام گلی ناشناس
چه سفرها کرده‌ایم
ما برای بوسیدن خاک سر قله‌ها
چه خطرها کرده‌ایم
ما برای خواندن این قصه عشق به خاک
رنج دوران برده‌ایم
ما برای جاودان ماندن این عشق پاک
رنج دوران برده‌ایم.
♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡
★چکیده ای از اطلاعات معادن سنگان بپیوست ارایه میگردد تا آنانکه توان ارزیابی و قدرت بینش و سنجش موضوع را دارند دریابند که در خاتمه کار طلای سیاه /قهوه ای را از دست داده و علاوه بر معضلاتی که اشاره شد با گودال معادل گودال بحر المیت اما ایندفعه در خشکی روبرو خواهیم بود که با توجه به زلزله خیز بودن منطقه و رانش زمین سنگان و برآباد و نشتیفان و مهرآباد و حتی خواف را خواهد بلید
aboutImg

■ محدوده در برگیرنده معادن سنگ آهن سنگان و مجموعه کانساری به شکل مستطیلی به طول تقریبی 22 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر می باشد که با حفاری در سالهای آتی گودال عظیمی ایجاد که عمق آن قابل تصور است .
■ در جوارمحدوده بلاسری سد باطله که محدوده اکتشافی مورد نظر نیز به مساحت 3/3 کیلومتر مربع در حاشیه سد باطله کارخانه فرآوری معدن سنگان با روند شمال غربی- جنوب شرقی با مورفولوژی هموار واقع گردیده است.محدوده پلاسری سد باطله،به منظور اکتشاف لایه پلاسر در این محدوده اقدام به حفر چاهک، برداشت نمونه و تعیین درصد وزنی بازیابی آهن در نمونه ها گردید. مقدار بازیابی آهن از 4% تا 18% متغیر بوده و مقدار متوسط آن 10% می­باشد. بر اساس آنالیز شیمیایی نمونه ­های برداشت شده مقدار متوسط عیار آهن در کل لایه پلاسر (قبل از جدایش مغناطیسی) حدود 9%و در بخش آهن­دار (پس از جدایش) حدود 49% می­باشد. بر اساس عمق اکتشاف شده و نتایج بازیابی وزنی آهن و با توجه به عدم اکتشاف کامل عمق ذخیره با فرض گسترش عمقی سنگ آهن با مشخصات اکتشاف شده تا عمقی برابر 50 درصد عمق اکتشاف شده، مجموع ذخیره احتمالی و ممکن سنگ آهن در این محدوده در حدود 3,210,000 تن برآورد می­گردد.با برداشت تناژ فوق عمق این بخش هم مشخص است .
Untitled-4
■معادن پلاسری تقریباًٌ در گستره­ای به طول 30 کیلومتر و عرض حدود 20 کیلومتر تا مرز افغانستان توسعه یافته­ اند. امتداد این معادن شمال غربی به سمت جنوب شرقی است و عوامل چینه شناسی و تکتونیکی باعث شده که مواد معدنی در منطقه به طور یکسان پراکندگی نشان ندهند، توپوگرافی منطقه از نوع دشت و تپه ماهورهای پست میباشد، ارتفاع انباشت پلاسر در بعضی از نقاط 12 الی 14 متر برآورد شده است.که واکاوی این منطقه وسیع در عمق یاد شده نیز قابل تصور است
■ سنگ آهن موجود در محدوده­های پلاسری ازنوع مگنتیت با فرمول شیمیایی Fe3O4 می باشد. از نظر زمان زمین شناسی نهشته ­های پلاسر این منطقه بیشتر متعلق به عصر حاضر و دوره ترشیاری می­باشند. با توجه به وجود ارتفاعات بلند و قرارگیری سنگ آهن در آنها ذخایر قابل ملاحظه­ای از نوع پلاسری در دشت پایین دست تشکیل شده است. وجود و شناسایی این تیپ از کانسار در کنار معادن و ارزش اقتصادی بسیار بالای این نوع از منابع سبب گردید که مجتمع سنگ آهن سنگان در محدوده­های مربوطه به انجام عملیات اکتشافی و در دو محدوده زیر به متعاقب آن استخراج پلاسر را در برنامه فعالیت­های معدنی خود قرار دهد.عیین درصد وزنی بازیابی آهن در آنها گردید؛ عیار متوسط 54% (با شرایط ایده آل جدایش) و درصد وزنی متوسط 26 % می باشد. با توجه به عمق اکتشاف شده ومقدار بازیابی آهن و عدم اکتشاف کامل عمق ذخیره با فرض گسترش عمقی سنگ آهن تا عمقی برابر 50 درصد عمق اکتشاف شده مجموع ذخیره احتمالی و ممکن سنگ آهن در این محدوده در حدود 341,000 تن برآورد می­گردد. که تخریب و عمق این بخش هم قابل تصور است.
ImageHandler (1)
★★درآمد سرشارحاصله از آن همه تاراج و تخریب نصیب چینی ها و واسطه گران دلال و مدیران وناظران سلسه مراتب دست اندر کار اداری گردیده که با این همه اعتراض چشم بر واقعیات بسته و حتی از سرکوب طبقه کارگر که قریب به دو شیفت کاری حقوقشان هم بموقع پرداخت نمی گردد هم ابایی ندارند و صدای این اعتراضات از هیچ تریبونی انعکاس نمی یابد چون احزاب و گروهها اجازه فعالیت نداشته و روحانیون سنتی هم در خواف بیشتر ملایان درباری هستند که تحت کنترول و فشار حاکمیت جرآت انعکاس این همه اعتراض در مورد تخریب و تاراج را ندارند

★★شرکتهای معدنی چین سالیانه بیش از 350 تا 400 میلیون تن سنگ آهن با عیار 62 درصد تولید می کنند علاوه بر آن تحقیقات نشان میدهد کارخانه های فولاد سازی چین امسال 300 میلیون تن سنگ آهن وارد خواهند کرد. وضعیت افت قیمت سنگ آهن در بازار جهانی تصنعی است،کاهش قیمت سنگ آهن براساس هماهنگی چین با استرالیا صورت می گیرد و آنها این وضعیت را به وجود می آورند.جعفری طهرانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران خاطرنشان ساخت: نرخ تمام شده هرتن سنگ آهن اکنون برای استرالیا حدود 80 دلار است اما آن را به نرخ هر تن 45 دلار در بازار عرضه می کند. سال گذشته کل تولید سنگ آهن ایران حدود 49 میلیون تن اعلام شد که بالغ بر 24 میلیون تن آن به ارزش کمتر از دو میلیارد دلار صادر شد. آمارهای منتشرشده حاکی است، چین بیش از 90 درصد سنگ آهن صادراتی کشورمان را در سالهای اخیر جذب کرده است.
★★ اکنون هم اگر چرتکه چوبی قدیمی در دسترس باشد میتوان قیمت خام فروشی سنگ آهن را محاسبه و با قیمت واردات خودروهای بی کیفیت کیلویی 20 هزار تومان تا 90 هزار تومان مقایسه و در نتیجه حاصل معادله به الفاظ چپاول و تاراج منابع بدست حاکمیت بی لیاقت پی خواهید برد .
★★کارگران ساده بومی و غیر بومی با 16 ساعت کار شاقه از بام تا شام در هر گوشه کشور که مشغول کار باشند از این مبلغ ناچیز حقوق برخوردار خواهند بود.
★★کارمندان غیر بومی هم بیشتر نسبت قومیتی و با مدیران و ناظران غیر بومی داشته که از رانت آشنایی و فامیلی جذب معادن شده و اکثرآ ممکن است تخصص کارشناسی امور محوله را طی نکرده و در پست های نا مرتبط گمارده شده باشند.
★★بخش خصوصی که در تجهیزات و ماشین آلات اکتشاف و استخراج سر مایه گذاری نمودند با امکانات خویش در هر بخش دیگر کشور مشغول باشد سود سرمایه گذاری و تولید خویش را برداشت خواهند نمود.
projImg1

★★بخش سرمایه گذار حمل و نقل هم بیش از سایر نقاط ایران و حمل دیگر کالاها عوایدی حاصلشان نمیگردد که چشمگیر باشد و بخواهد در مقابل هزینه های تخریب و تاراج مقایسه گردد.
10414485_1560299534199155_1552885681862517551_n
10306178_1560299357532506_2209061858981621153_n
★★★★★★★★★★
در این خاک زرخیز ایران زمین
نبودند جز مردمی پاک دین
همه دینشان مردی و داد بود
وز آن کشور آزاد و آباد بود
چو مهر و وفا بود خود کیششان
گنه بود آزار کس پیششان
همه بنده ناب یزدان پاک
همه دل پر از مهر این آب و خاک
پدر در پدر آریایی نژاد
ز پشت فریدون نیکو نهاد
بزرگی به مردی و فرهنگ بود
گدایی در این بوم و بر ننگ بود
کجا رفت آن دانش و هوش ما
که شد مهر میهن فراموش ما
که انداخت آتش در این بوستان
کز آن سوخت جان و دل دوستان
چه کردیم کین گونه گشتیم خار؟
خرد را فکندیم این سان زکار
نبود این چنین کشور و دین ما
کجا رفت آیین دیرین ما؟
به یزدان که این کشور آباد بود
همه جای مردان آزاد بود
در این کشور آزادگی ارز داشت
کشاورز خود خانه و مرز داشت
گرانمایه بود آنکه بودی دبیر
گرامی بد آنکس که بودی دلیر
نه دشمن دراین بوم و بر لانه داشت
نه بیگانه جایی در این خانه داشت
از آنروز دشمن بما چیره گشت
که ما را روان و خرد تیره گشت
از آنروز این خانه ویرانه شد
که نان آورش مرد بیگانه شد
چو ناکس به ده کدخدایی کند
کشاورز باید گدایی کند
به یزدان که گر ما خرد داشتیم
کجا این سر انجام بد داشتیم
بسوزد در آتش گرت جان و تن
به از زندگی کردن و زیستن
اگر مایه زندگی بندگی است
دو صد بار مردن به از زندگی است
بیا تا بکوشیم و جنگ آوریم
برون سر از این بار ننگ آوریم
★★★★★★★★★★★
♡♡♡تجربه کنونی در جهان نشان داده است که استخراج بی رویه و فروش مواد خام معادن یک کشور به کشور دیگر و یا به کمپانی های بیگانه، همانند نفت خام نه تنها سطح زندگی مردم را در آن نواحی بالا نمی برد بلکه آنچه که مردم دارند را نیز از آنها گرفته، ذلت، خواری، فقر و بیماری و حتی بی آبرویی را در آن مناطق افزایش می دهد پس لازمه کار این است که همه شرکتهای موجود در یک شرکت سهامی مردمی ادغام گردیده و بخش استخراج بصورت تعاونی و بخش پالایش بصورت خصوصی احیاء گردد تا هر بخش هم در عواید و هم در منافع تفکیک و مشخص و سهم آنان در ساختار تخریب و ترمبم هم مشخص باشد
آبانماه 93، شاه شجاع نشتیفان

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: